TÜRÇEK Yönetim Kurulu Başkanı Ali İmir, İstanbul İl Sağlık Müdürünü Makamında Ziyaret Etti


Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu (TÜRÇEK) yönetim Kurulu Başkanı Ali İmir, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Selami Albayrak’ı makamında ziyaret etti.
 
23 Ekim - 2014 - Çevre sorunları sadece insanların değil, tüm canlıların yaşamlarını olumsuz etkileyen, küresel boyutta mücadele edilmesi gereken bir konudur. Kurumlararası işbirliği ile bilginin paylaşımı, çevre sorunlarının çözümüne doğru ve sağlıklı bir ivme kazanacaktır.
 
TÜRÇEK Yönetim Kurulu Başkanı Ali İmir ve Kurumsal İletişim Koordinatörü Ömer Bozkurt’un İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Selami Albayrak’ı ziyaretinde İstanbul’un kentsel çevre sorunlarına hakkında TÜRÇEK'in kaygı ve hassasiyetleri dile getirildi ve kurumlar arasında işbirliğinin önemi konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.
 
İstanbul’un daha sağlıklı bir kent olması için yapılacak çevre projelerinde TÜRÇEK’e destek vereceklerini belirten Prof. Dr. Selami Albayrak, “Sağlıklı yaşam elbetteki sağlıklı bir çevrede mümkündür. Çevre sorunlarının giderilmesinde herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Çevre konusunda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları sonuç alınacak çevre projelerine odaklanmaları gerekiyor. Çevre politikalarının oluşturulmasında bilimsel temelli görüşler her zaman önemlidir" dedi..

Hastanelerin fiziki ve çevresel koşullarına da değinen Albayrak, “ Hastanelerin yeşil alanları çok az. Hatta bazılarının giriş kapıları direk caddeye açılıyor. TÜRÇEK gibi kurumsal yapısı güçlü STK’ların bu konudaki olması gerekenleri bilimsel araştırmalar ve dünya örnekleriyle ortaya koyması gerekiyor. Ben bunu sağlık alanında yapılması gereken ve sonuç odaklı bir çalışma görüyorum. Bu çalışma yeni yapılacak hastanelerin çevresel etkilerini azaltacak yeşil alanların zorunlu olmasını da  sağlayacaktır” şeklinde konuştu.
 
TÜRÇEK’in kurulduğu yıldan günümüze önemli çalışmaları bulunduğunu belirten Yönetim Kurulu Başkanı Ali İmir, “Çevre sorunları artık küresel bir boyuta ulaştı. Bu nedenle çözüme odaklı çalışmalarda kurumlar arası işbirliğini çok önemli buluyoruz. Sağlıksız bir çevre sağlıksız insan ve canlılar demektir. TÜRÇEK olarak, kamu ve özel hastanelerde görev alan hastane yönetimlerine, sürdürülebilir sistemlerin geliştirilmesi ve iyileştirilmesi için çevre dostu yeşil stratejilerin uygulanması konusunda çalışanların, hastaların, hasta yakınlarının ve toplumun bilinçlendirilmesi için yapılacak çalışmalarda işbirliğine hazırız" şeklinde konuştu.
 
TÜRÇEK’in 1972 yılında kurulan ve kamu yararın faaliyet gösteren çevre kuruluşu olarak her geçen gün gönüllü ve üye sayısı hızla arttığını belirten İmir, “ Kurumumuz geçmişte çok önemli çalışmaları gerçekleştirmiştir. Bizler bugünkü yönetim olarak onları daha ileriye taşıyoruz. Çevre sorunları için hemen alınması gereken acil önlemler var, orta vadedi yapılacaklar var. Bu da farklı kurumlarla işbirliğini zorunlu kılıyor. Bize kurumumuzu tanıtmamız için ayırdığınız süre için teşekkür ederiz. Sağlığımızı etkileyen çevre sorunlarının çözümünde işbirliğine hazır olduğumuzu tekrar belirtmek isterim” dedi.
 
TÜRÇEK çevre sorunlarının çözümünde işbirliğinin önemine dikkat çekmek ve kurumun faaliyetlerini anlatmak için; kamu kurum ve kuruluşları, meslek kuruluşları ve özel sektör temsilci ve yöneticilerini ziyaret etmeyi sürdürüyor.