İFMO Sanatçıları TÜRÇEK’i Ziyaret Etti


İstanbul Film Müzikleri Orkestrası (İFMO) Şefi ve Genel Sanat Yönetmeni Kerem Esemen beraberindeki sanatçılarla birlikte Türkiye Çevre ve Yeşillendirme Kurumu’nu (TÜRÇEK) ziyaret etti.

Orkestra Şefi ve Genel Sanat Yönetmeni Kerem Esemen ve beraberindeki sanatçıların TÜRÇEK’i ziyaretlerinden duyduğu memnuniye dile getiren TÜRÇEK Yönetim Kurulu Başkanı Ali İmir, sanatçıların evrensel barışın sağlanmasında önemli kişiler olduğunu belirten İmir, “ Yaşadığımız ülke zengin bir kültür birikimine sahip. Bu topraklardan geçmiş uygarlıklar tiyatro, müzik, el sanatları gibi daha bir çok alanda değerli sanatçılar yetiştirmiş. Onları yok saymak, desteksiz bırakmak toplumsal barışa ve huzura büyük zarar verecektir” dedi. TÜRÇEK’in  yıllardır çevre sorunlarına yönelik toplumsal bilincin gelişmesine katkı sağladığını belirten İmir sözlerine şöyle devam etti, “Çevre bilincinin gelişmesinde de sanatçılara önemli görevler düşüyor. Bazen görüyorum “sanatçı” bunu tırnak içinde belirteyim, günlük basit söylemleriyle  toplumda çevreciymiş gibi  görünme ihtiyacı duyuyorlar buna üzülüyorum. Bunu çok yanlış ve popülist buluyorum. Küresel çevre sorunları geleceği de etkileyecek sorunlardır. Bu şekil bencil, çıkarcı ve kişisel hırslarla söylenen sözler, çözüme bir katkı sağlamadığı gibi geleceğe de zarar veriyor.  Ben kurumum adına sanatçıların ziyaretinden duyduğum memnuniyeti belirtir ve gösterilen duyarlılığa teşekkür ederim.”

İFMO Şefi ve Genel Sanat Yönetmeni Kerem Esemen de ziyareti uzun zaman önce planladıklarını ancak 70 kişilik orkestranın yoğun çalışma temposu nedeniyle bugün gerçekleştirdiklerini ifade etti. Esemen, “Orkestra olarak TÜRÇEK’in çalışmaları hakkında çok detaylı bilgimiz olmasa da, çevre konusunda köklü bir kurum olduğunu biliyoruz. Sanatçı arkadaşlarımızla birlikte küresel çevre sorunlarına dikkat çekmek, toplumsal bilincin gelişmesine destek olmak için neler yapılabileceğimizi görüşmek için burada bulunuyoruz. Başkanın anlattıkları küresel çevre sorunları ve iklim değişikliğinin sonuçlarını çok iyi ortaya koyuyor” dedi. Sanatçıların özellikle çevre sorunları konusundaki tutum ve davranışlarının önemli olduğu görüşüne de destek veren Esemen”  Biz İFMO ve orkestradaki sanatçılar olarak gelecek nesillere katkımız olması için ciddi projelerde her zaman yer almak istiyoruz” dedi.

Konserlerinde The Lord of the Rings, Harry Potter, James Bond, Pirates of the Caribbean gibi çok izlenen yabancı film müziklerini başarıyla icra eden İFMO, 70 kişilik senfoni orkestrasının muhteşem performansı yanında ilginç sahne şovlarıyla da büyük ilgi topluyor. Orkestra Star Wars film müziğini çalarken filmin kahramanları Darth Vader ve Stormtrooperlarının orkestrayı ele geçirmesi ve ardından orkestrayı yönetmesi sahnede çok farklı bir atmosfer yaratıyor.