Yırca'daki Zeytin Agaçları Kesildi


Soma’nın Yırca köyünde kurulması planlanan kömürlü termik santral için Kolin Şirketler Grubu, bu sabah saatlerinde yine hukuksuz bir biçimde zeytinlik alanlara girerek, bölgedeki 5 bine yakın ağacı kesti.

Şirkete ait yaklaşık 150 güvenlik görevlisi ağaç kesimine engel olmak isteyen köylülere karşı şiddet uyguladı. Üzerlerine taş gelen köylüler arasında yaralanıp hastaneye gidenler oldu

Greenpeace Avukatı Deniz Bayram, konuyla ilgili olarak, "Güvenlik güçlerinin Yırca’daki köylülere uyguladığı şiddet ve Kolin Şirketi’nin zeytinlikleri yasalara aykırı bir şekilde yok etmiş olması kabul edilemez. Kömür endüstrisi, yarattığı hava kirliliğinin sağlığa etkisinden, iş güvenliği sağlanamayan madenciliğe kadar değişik şekillerde Türkiye’de binlerce insanın hayatına mal oluyor. Bu bölge de bu acıları en fazla yaşayan bölgelerden biri. Türkiye’nin diğer bölgelerinde aynı şeylerin yaşanmaması için önlemler alınması gerekiyor. Kolin şirketi ve diğer kömür yatırımcıları sadece zeytin ağaçlarını kesmiyor, ayrıca gelecek nesillerin sağlığı ile oynuyor. Greenpeace olarak, bu süreçte köylülerin yanında olmaya devam edeceğiz, hukuki mücadele de devam edecek" dedi.

Soma’da var olan kömürlü termik santral, Avrupa’nın ikinci en kirletici kömürlü santrali ve bölgede yarattığı hava kirliliği pek çok hastalığa ve ölüme neden oluyor. Kolin Şirketler Grubu burada ikinci bir santral kurmak istiyor.

Her adımda başka bir hukuksuzluk
Greenpeace’in bugüne dek yaptığı bilgi edinme başvurularında, Yırca’da kurulmak istenen termik santralle ilgili pek çok hukuksuzluk ortaya çıkmıştı. Manisa İl Tarım Müdürlüğü bölgenin zeytinlik alan olması nedeni ile hukuki mevzuata uygun olarak bu alanda termik enerji santralinin kurulmasını uygun bulmamış ve izin vermemiş durumda. Buna rağmen Çevresel Etki Değerlendirmesi Süreci’ne Tarım Bakanlığı ve Manisa İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün dahil edilmediği ve köylülerin ÇED sürecinden haberi olmadığı ortaya çıktı. Köylülerin, bilgileri dahilinde olmayan ÇED kararına karşı dava açtığı öğrenildi. Şirketin henüz bir inşaat ruhsatı yok, çalışmalara başlaması için gerekli yasal izinler alınmadı.
Manisa İl Tarım Müdürlüğü'nün, daha önce defalarca yapılan zeytin ağacı kesiminin engellenmesi için Soma Kaymakamlığı'na yazmış olduğu yazı, zeytin ağaçlarının sökülmemesi için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini belirtiyor


Greenpeace Akdeniz